Uprawnienia na wózek widłowy

uprawnieniaWózek widłowy nie może być obsługiwany przez osobę nieprzeszkoloną w tym zakresie. Potrzebne jest zdobycie specjalnych uprawnień, o które może ubiegać się osoba pełnoletnia. Część osób uważa, że jest to ograniczenie swobody dostępu do zawodu operatora. Wydaje się też, że jest to jednak bardzo dobry pomysł. Dzięki temu, że trzeba przejść specjalny kurs, rzeczywiście potrafi się później obsługiwać wózki widłowe i doskonale wie się, jakie te maszyny mają możliwości oraz co może się stać, jeśli zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie będą restrykcyjnie przestrzegane. Taka wiedza powstrzymuje często przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami, które mogą zakończyć się wypadkiem przy pracy.

Warunkiem ukończenia kursu na wózek widłowy jest także pomyślne przejście testu psychologicznego. Ma on za zadanie wykazać, czy pracownik rzeczywiście jest w stanie szybko zareagować i w sposób efektywny i bezpieczny korzystać z maszyny, jaką jest widlak. Poza tym na kursie odbywają się także zajęcia praktyczne, dzięki czemu po ukończeniu zajęć faktycznie potrafi się prowadzić wózek

Jeśli wózek widłowy użytkowany jest prawidłowo przez osobę przeszkoloną, to ryzyko związane z wykorzystywaniem go w magazynie jest zredukowane do zera. Stosowanie tego sprzętu w magazynie i transporcie bliskim jest wysoce użyteczne. Rozładunki nawet wielu ton materiałów trwają krótko i pracownicy nie muszą niczego przenosić ręcznie – robi to za nich maszyna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.